10 عادت بد حفاران الماسه

در این وبلاگ ما اطلاعات زیادی در مورد نحوه انتخاب تجهیزات و نحوه مراقبت صحیح از آن‌ها را ارائه داده‌ایم. هرچند وقت یک‌بار، فکر خوبی است که به فراتر از تجهیزات کار نگاه کنید و روی چگونگی انجام کار تمرکز کنید یا چگونه کار را انجام ندهید. مانند هر شغلی، بعد از مدتی می‌توانید از خود راضی باشید. می‌توانید آنچه را که در آغاز کار به شما گفته شد فراموش کنید و برخی از عادت‌های بد را انجام ندهید. در این نسخه ما در حال بررسی برخی از عادات بد حفاری الماسه هستیم.

  • نداشتن صبر

من با این شروع می‌کنم زیرا ریشه بسیاری از عادت‌های بد دیگر است. قرار دادن مغزه در جعبه راهی است که می‌توانید پول خود را به دست آورید بنابراین بسیاری از حفارها برای انجام کارها در اسرع وقت عجله می‌کنند. هرچند گاهی اوقات شما باید صبور باشید و سرعت خود را کاهش دهید. در شرایط خاص، مانند حفاری‌های عمیق، عجله می‌تواند منجر به اشتباه شود و هزینه اشتباهات بیش از آنچه شما فکر می‌کنید خواهد بود.

سوختن مته در 100 متری آزاردهنده است اما در 1500 متری یک مشکل بزرگ است. وقتی چاه شما عمیق باشد، اشتباهات خود به خود ایجاد می‌شوند.

  • روان کاری کافی نیست!

روان کاری بهترین دوست حفاران است و شما باید از آن در تمام قطعات و تجهیزات متحرک استفاده کنید. زمانی را برای روغن‌کاری با روان کار مناسب اختصاص دهید.

گریس چند منظوره برای انواع وسایل و تجهیزات از جمله کوربارل و نقاطی که نیاز به روان کاری دارند مانند بلبرینگ‌ها (bearings) نقاط محوری (pivot points) بسیار مناسب است.

گریس رادهای حفاری باید چسبناک باشد و در رزوه‌ها، اتصالات راد و کیسینگ باید روان کاری صورت پذیرد.

  • ذهن باز نداشتن!

هر حفار روش خاص خود و محصولات مورد علاقه خود را دارد. با این حال، گاهی اوقات محصولات جدید یا روش‌های بهتری به بازار می‌آیند. تیم فنی ما غالباً از سایت‌هایی بازدید می‌کنند که حفارها سرسختانه مخالف آزمایش محصولات یا فرایندهای جدید هستند. مواد افزودنی مایع حفاری مورد خوبی در این زمینه است. بنتونیت سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد بنابراین برخی از حفارها نمی‌خواهند یک برنامه گِل و ماده افزودنی جدیدتر برای حفاری در نظر بگیرند.

  • عدم نگهداری یک گزارش و اشتراک اطلاعات

هر حفار باید یک لاگ حفاری داشته باشد. اما هر حفار اطلاعات دقیق را با هر تغییر شیفت به اشتراک نمی‌گذارد. یک حفار خوب باید عمق دقیق مته حفاری در چاه را بداند و در لاگ حفاری ثبت کند، هرچه اطلاعات بیشتری جمع شود بهتر است، این اطلاعات باید شامل شرایط چاه و هر خبر بدی از جمله اینکه رادها در چاه گیر کرده‌اند و اگر این چنین است دلیل آن ذکر شود.

شما می‌خواهید اطلاعات را با شیفت بعدی به اشتراک بگذارید، بنابراین آن‌ها با مشکلات مشابهی روبرو نمی‌شوند.

  • عدم انجام تعمیر و نگهداری تجهیزات

با صرف چند دقیقه برای انجام تعمیر و نگهداری منظم تجهیزات و قطعات می‌توانید بعداً در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنید.

هزینه متوقف کردن عملیات به دلیل خرابی تجهیزات بسیار بیشتر از زمانی است که برای بازرسی و نگهداری تجهیزات لازم است. وقت انجام آن را پیدا کنید.

  • مراقبت نکردن از چاه

تجهیزات حفاری تنها چیزی نیست که باید نگهداری شود. چاه شما در عملکرد حفاری تأثیر دارد بنابراین مطمئن شوید که از آن مراقبت می‌کنید. این به معنای شستشوی مناسب پس از هر ران حفاری است اطمینان حاصل کنید که ابزار حفاری شما بهینه هستند و یک چاه حفاری پایدار با استفاده از افزودنی‌های مایع حفاری دارید. دیواره‌ها باید پایدار باشند تا از ریزش جلوگیری کنند و این کار را می‌توان با استفاده از مواد افزودنی‌های حفاری مانند کاهنده تورم شیل یا تثبیت کننده دیواره چاه انجام داد.

  • چرخش بیش از حد هنگام اتصال رزوه‌های راد حفاری برای صرفه‌جویی در زمان

چرخش بیش از حد رادها یا چفت شدن آن‌ها به یکدیگر زمانی که در حال حفاری هستید ممکن است به نگهدارنده های پین و جعبه انتهای رزوه‌ها آسیب برساند. حتی اگر زمان بیشتری طول می‌کشد باید وقت بگذارید و رزوه‌ها را با دست به هم متصل کنید.

  • از ترکیب رزوه مناسب استفاده نمی‌کنید.

همه ترکیبات رزوه‌ها به‌طور یکسان ساخته نشده‌اند، گریس، ترکیب رزوه نیست! شما باید از یک ترکیب رزوه خوب با حداقل 50% روی مانند PIPE DOPE Z50 استفاده کنید. علاوه بر انتخاب نکردن یک مورد خوب بسیاری از حفارها اغلب به اندازه کافی از آن استفاده نمی‌کنند. با تمیز کردن مرتب رزوه‌ها، عمر رادهای حفاری به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

  • گوش ندادن به مته

یک حفار خوب می‌داند که به ماشین حفاری و صدا و ارتعاشاتی که از پایین چاه می‌آید گوش دهد. این یکی از راه‌ها برای دانستن آنچه در چندین متر پایین‌تر از سطح زمین اتفاق می‌افتد است. شما باید به صدا و احساس تجهیزات مانند لرزش ناگهانی و صدای کارکرد موتور توجه داشته باشید. همه این موارد اشاراتی به مشکلات موجود است.

  • اطمینان حاصل کنید که مته شما شسته شود!

مته شما یکی از مهمترین قسمت‌های تجهیزات حفاری است و باید همیشه با آب حفاری شسته شود. کمبود آب به این معنی است که کاتینگ­ها می‌توانند به مته آسیب برسانند. قبل از شروع کار، وقت بگذارید تا بررسی کنید که مته به خوبی با مایعات کافی شسته می‌شود.

نتیجه­گیری

احتمالاً متوجه خواهید شد که بسیاری از این عادت‌های بد ناشی از عجله و تلاش برای صرفه‌جویی در وقت است. در حالی که کارایی همیشه ایده خوبی است، اطمینان حاصل کنید که وظایف خود را بدون دقت و وقت کافی انجام ندهید.

تیم فنی ما منبع خوبی برای راهنمایی در مورد نگهداری و پیشنهاد محصولات و روش‌های جدید است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با آن‌ها تماس بگیرید. هدف ما کمک به شما برای بهبود عملکرد حفاری است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!