6 راه برای افزایش عمر مته الماسه

در صورتی که بخواهید یک عملیات حفاری سودآور داشته باشید داشتن بیشترین عمر برای مته خیلی مهم است. تغییر یک مته به ویژه هر چه عمق چاه بیشتر باشد زمان می‌برد. فرض کنیم متوسط عمر حفاری مته تقریباً 125 متر است. در این حالت اگر مجبور باشید 1000 متر حفاری کنید می‌توانید انتظار داشته باشید که مته را 8 بار تعویض کنید. اگر بتوانید عمر آن را فقط 15% افزایش دهید می‌توانید انتظار یک جایگزینی کمتر را داشته باشید. هرچه با یک مته بیشتر حفاری کرده باشید، زمان بیشتری صرفه‌جویی می‌شود. در حدود 800 متر، تعویض مته ممکن است 4 ساعت طول بکشد.

  • مته مناسب برای سختی سنگی که در آن حفاری می‌کنید را انتخاب کنید. با توجه به مقیاس سختی موس (Mohs) سختی نسبی مواد معدنی مختلف اندازه‌گیری می‌شود. مقیاس بازه 1 تا 10 را شامل می­گردد. یک نرم‌ترین و 10 سخت‌ترین است. ماتریکس‌های مته برای عملکرد ایده آل در محدوده خاصی از مقیاس ساخته شده‌اند. بنابراین شما باید کمیت متناسب با سختی زمین را برای حفاری انتخاب کنید. ابزارهایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا سختی زمین را شناسایی کنید مانند کیت اچر (Etcher kit) یا تست خراش.
  • از مواد افزودنی سیال حفاری استفاده کنید. کاهش گشتاور منجر به افزایش عمر تجهیزات شما می‌شود. Torqueless یک محصول بی‌خطر از نظر زیست‌محیطی است که می‌تواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد افزودنی برای روان کاری، کاهش ساییدگی و زنگ‌زدگی رادها و خنک شدن مته استفاده شود.
  • پیکربندی آبراهه مناسب را انتخاب کنید.

شما باید تنظیمات مربوط به آبراهه را در نظر بگیرید که به طور خاص شرایطی را که با آن روبرو می‌شوید برطرف می‌کند.

  • جریان آب را کنترل کنید.

اطمینان حاصل کنید که جریان آب مناسب و کافی به مته وجود دارد. مطمئن شوید که رادهای شما نشت نمی‌کنند جریان و فشار مناسب در سطح مته، شما را مطمئن می‌سازد که کاتینگ های سنگ بریده می‌شوند و مته خنک می‌شود.

  • از پیکربندی مته های با تاج بلندتر استفاده کنید. هرچه ارتفاع تاج بیشتر باشد متراژ بیشتری بدون تعویض مته می­توانید حفاری کنید و این در هنگام حفاری یک چاه عمیق مهم است. در خصوص استفاده از مته های با تاج بلند میبایست خروج کاتینگ‌ها کنترل و از خروج کانل آنها اطمینان حاصل شود زیرا عدم خروج کامل کاتینگ باعث خرابی تاج مته می­گردد. در این مورد رمز موفقیت آن، سیستم مدیریت آب آن است که گردش خوب مایع به تاج را تضمین می‌کند..
  • از مته ایی با ماتریکس متناسب با زمینی که قصد حفاری دارید استفاده کنید. به‌عنوان مثال، زمین ساینده مانند Abrasive که به طور خاص برای شرایط ساینده زمین ساخته شده است. این مته‌ها از یک ماتریکس ویژه متشکل از آلیاژ و الماس هستند که در صورت ترکیب، بسیار در برابر ساینده­ها مقاوم هستند و در سخت‌ترین شرایط به راحتی برش می‌دهند.

نتیجه‌گیری

طول عمر بیشتر برای همه تجهیزات حفاری مهم است، اما از آنجا که مته کار مغزه گیری و حفاری را انجام می‌دهد یک معیار برای حفاری صحیح است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!